Grota solna – zalety

Grota solna to przede wszystkim unikatowy i niepowtarzalny morski mikroklimat, który możesz mieć nawet w swoim domu. Groty, jak i tężnie solne to znane metody leczenia i zapobiegania wielu, ciężkich schorzeń u dorosłych oraz dzieci.

Tężnia solankowa – zalety 

Tężnia solankowa to charakterystyczna, drewniana budowla. Gałązki tarniny/wici brzozowe pozwalają na swobodny spływ solanki, która odparowując, uwalnia cząsteczki soli oraz lecznice jony unoszące się w powietrzu. Co więcej, powietrze nasycone solanką jest czystsze niż to, które możesz spotkać nad morzem. 

Regularne korzystanie z tężni solankowej pozwala skutecznie oczyścić górne drogi oddechowe, leczyć oraz zapobiegać wielu chorobom zapalnym czy nawet alergicznym. Większość tężni solankowych znajduje się w miejscowościach o charakterze uzdrowiskowym, dzięki czemu istnieje możliwość równoczesnego skorzystania z innych zabiegów leczniczych. 

Grota solna – właściwości zdrowotne 

Kuzynką tężni solankowych jest grota solna, które również oferuje niezwykle właściwości medyczne. Podobnie do tężni solnej, powietrze groty solnej bogate jest w sól, czyli chlorek sodu oraz jony potasu, magnezu, wapnia, jodu i wiele innych. Taka lecznicza mieszanka zbawiennie wpływa na układ oddechowy krwionośny, nerwowy oraz skórę. 

Grota solna – zalety nie tylko dla ciała, ale i duszy 

Regularne odwiedzanie groty solnej, czyli 2 lub 3 razy w tygodniu, pozwala na wyciszenie i ukojenie. Bogactwo substancji zawartych we wdychanym aerozolu umożliwia najwyższą formę relaksu. Dodatkowo w każdej grocie solnej umieszczone są specjalne lampy, których światło dodatkowo odpręża i nadaje dobry nastrój.

Grota solna jako terapia lecznicza 

Jak już wspomnieliśmy, grota solna to unikatowy mikroklimat, który pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Dzieci i kobiety w ciąży szczególnie często doświadczają chorób infekcyjnych górnych dróg oddechowych. Niestety, zarówno u dzieci, jak i pań w ciąży wiele leków nie może być zastosowanych z powodu możliwości wystąpienia szkodliwych efektów ubocznych. Dlatego świetną alternatywą dla farmakoterapii jest grota solna. 

Szczególnie trudne w leczeniu są wszelkie alergie – skórne oraz oddechowe. Czyste powietrze groty solnej bogate w sól i liczne jony pozwala na skuteczną terapię schorzeń o podłożu alergicznym. Co więcej, przebieg chorób autoimmunologicznych (łuszczyca czy Hashimoto) może zostać znacznie ograniczony, przynosząc ulgę w dokuczliwych objawach.

Dodatkowo grota solna świetnie sprawdzi się w leczeniu:

  • przewlekłego stresu i zmęczenia,
  • nieżyt nosa,
  • zapalenie zatok,
  • niedoczynność tarczycy,
  • chorób skóry,
  • chorób układu pokarmowego.