Serwis grot solnych oraz serwis tężni solnych – wszystko co musisz wiedzieć

Zarówno serwis grot solnych, jak i serwis tężni solankowych to temat często zapominamy. Jednak należy pamiętać, że wymagają one okresowych remontów czy renowacji tak, by mogły w pełni służyć przez wiele lat. Przygotowaliśmy kompletny poradnik dotyczący serwisowania grot i tężni solnych. Zapraszamy.

Czym jest serwis grot solnych?

Sól do groty solnej, a dokładniej jej wymiana jest najczęstszym zabiegiem renowacyjnym przeprowadzanym w grotach solnych. Podstawowym składnikiem haloterapii jest oczywiście sól do groty solnej. Sprzedaż i dystrybucja takiej soli kamiennej jest świetnie rozwiniętą gałęzią przemysłu, a więc jej zakup jest zazwyczaj bezproblemowy.

Serwis grot solnych to także zmiana jej wyglądu w postaci wymiany już istniejącego oświetlenia bądź dodanie nowych, ciekawych elementów solnych.

Sól do groty solnej – wymiana

Najczęstszą usługą serwisową jest wymiana soli do groty solnej. Taka sól przez lata użytkowania kamienieje i wymagana jest całkowita wymiana soli na podłodze groty. Sól kamienna używana w grotach solnych kosztuje około 1800 zł za tonę, a więc koszt jej wymiany nie jest wysoki.

Serwis tężni solankowych

Podobnie jak w przypadku groty solnej, tak i w tężniach solankowych najczęstszą usługą serwisową jest przegląd oraz czyszczenie. Dodatkowo tężnie solne niekiedy wymagają uzupełnienia tarninowych lub brzozowych gałązek, gdyż przez lata użytkowania mogą powstawać ubytki, które warto naprawić, by móc w pełni korzystać z dobrodziejstw solanki. W bardzo rzadkich wypadkach dokonywana jest zupełnie nowa obudowa tężni solankowej, gdyż uszkodzenia są zbyt duże by mogły zostać skutecznie wypełnione.