Tężnie solankowe to drewniane konstrukcje, w których za pomocą drewnianych słupów i gałęzi sosnowych odparowuje się solanka. Powstały one w XIX wieku w Ciechocinku i były wykorzystywane do leczenia chorób dróg oddechowych. Obecnie tężnie solankowe znajdują się w wielu miejscach w Polsce i są popularnymi atrakcjami turystycznymi.
Największe tężnie w Polsce
Największa tężnia solankowa w Polsce znajduje się w Ciechocinku. Ma ona 16 metrów wysokości i 1741,5 metra długości. W skład zespołu tężni w Ciechocinku wchodzą również dwie mniejsze tężnie: Tężnia Solankowa Grzybek i Tężnia Solankowa Grzybek II.
Inne duże tężnie solankowe w Polsce to:
- Tężnia Solankowa w Busku-Zdroju – 1200 m długości
- Tężnia Solankowa w Wieliczce – 1000 m długości
- Tężnia Solankowa w Konstancinie-Jeziornie – 800 m długości
Inne tężnie solankowe w Polsce
W Polsce znajduje się ponad 60 tężni solankowych. Oto niektóre z nich:
- Tężnia Solankowa w Krakowie – 400 m długości
- Tężnia Solankowa w Gliwicach – 300 m długości
- Tężnia Solankowa w Bagrach – 250 m długości
- Tężnia Solankowa w Bochni – 200 m długości
- Tężnia Solankowa w Rzekuniu – 150 m długości
- Tężnia Solankowa w Częstochowie – 100 m długości
- Tężnia Solankowa w Warszawie – 80 m długości
- Tężnia Solankowa w Radlinie – 70 m długości
- Tężnia Solankowa w Rybniku – 60 m długości
- Tężnia Solankowa w Opolu – 50 m długości
- Tężnia Solankowa w Ustroniu – 40 m długości
Dlaczego warto wybrać się na terapie do tężni solankowej?
Tężnie solankowe są cennym źródłem mikroklimatu, który ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Powietrze w tężni jest bogate w aerozol solankowy, który zawiera między innymi jod, brom, magnez i potas. Te pierwiastki mają działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i odkażające.
Terapie w tężni solankowej są polecane osobom z chorobami dróg oddechowych, takimi jak astma, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli czy zapalenie zatok. Powietrze w tężni pomaga udrożnić drogi oddechowe, zmniejszyć stan zapalny i poprawić wydolność płuc.
Terapie w tężni solankowej są również korzystne dla osób z chorobami skóry, takimi jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Powietrze w tężni pomaga złagodzić objawy tych schorzeń, zmniejszając stan zapalny i podrażnienie skóry.
Terapie w tężni solankowej mogą być również wykorzystywane do profilaktyki chorób dróg oddechowych i skóry. Powietrze w tężni wzmacnia odporność organizmu i pomaga utrzymać go w dobrej kondycji.
Więcej na temat zalet korzystania z tężni solankowych przeczytasz w artykułach:
Na co pomaga tężnia solankowa?
Tężnia solankowa. Jakie są zalety korzystania z inhalacji solanką?
Podsumowanie
Tężnie solankowe to popularne atrakcje turystyczne i miejsca wykorzystywane do terapii zdrowotnych. Powietrze w tężni jest bogate w mikroklimat, który ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Terapie w tężni solankowej są polecane osobom z chorobami dróg oddechowych, skóry oraz do profilaktyki chorób.