Bez wątpienia grota solna oraz sama haloterapia służą zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu. Zdolność do zapobiegania oraz leczenia wielu chorób, szczególnie układu oddechowego, sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na domową grotę solną. Sprawdź jak przebiega budowa groty solnej oraz jak wybrać najlepszego producenta grot solnych w Twoim rejonie. Zapraszamy.
Wyróżnia się dwa rodzaje grot solnych:
Budowa groty solnej składa się z trzech etapów:
Od czego zaczynamy budowę groty solnej? Tworzymy niezwykłe miejsce, przyozdobione walorami zdrowotnymi i przyjemnymi dla każdego organizmu. Grota solna i jej projektowanie pochłania nas całkowicie – sprawia radość, kreuje nowe doświadczenia. Od czego zaczynamy? Aby móc zbudować tego typu pomieszczenie, potrzebujemy określonego metrażu powierzchni domowej. Optymalna wielkość dla naturalnej jaskini rozpoczyna się od 5 m2, a kończy nawet na 100 m2. Wiele osób pomija ten aspekt, niemniej jednak ważna jest również wysokość danego pomieszczenia – minimalny wymóg to od 200cm. Preferowana lokalizacja dla grot to piwnica domu lub parter z dokładnie wyodrębnioną strefą.
Skoro znamy już wymogi, jakie powinien spełniać dom, aby móc zaaranżować zdrowotne pomieszczenie, przejdźmy do etapu pt. „Grota solna – projektowanie”. Etap wstępny obejmuje opracowanie projektu pomieszczenia – tu kluczem do osiągnięcia złotego środka jest wysłuchanie potrzeb Klientów. Konsultacja z przyszłym użytkownikiem jaskini jest istotna na każdym kroku, niemniej jednak to właśnie ten etap należy do najważniejszych.
Na tym etapie przygotowywany jest szczegółowy projekt groty solnej, który uwzględnia warunki terenowe i powierzchniowe. Projekt zawiera rzut pomieszczenia z góry wraz z naniesionymi drzwiami, oknami czy słupami. Również w tym etapie ważne jest omówienie typów wentylacji (grawitacyjna, mechaniczna) oraz rozmieszczenia tężni solankowej lub halogeneratora.
Po dokładnym i skrupulatnym przygotowaniu projektu, nadszedł czas na zadanie – Grota solna i jej budowa. Przygotowujemy wewnętrzną elektryczną wentylację i klimatyzację. Następnie budujemy i montujemy ściany nośne, wykonane z kruchów solnych (to właśnie im zawdzięczamy powstawanie specyficznego mikroklimatu). Instalujemy oświetlenie oraz urządzenia inhalacyjne, które zostały omówione podczas tworzenia projektu. Jako specjaliści w tej dziedzinie służymy również radą i pomocą nie tylko w zakresie budowy groty, ale i korzystania z naturalnej jaskini.
Jest to najważniejszy krok, w którego trakcie powstaje cała konstrukcja groty solnej wraz z ustawieniem i montażem ścian nośnych oraz sufitu. Oczywiście wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie, instalacja elektryczna czy nagłośnienie są również montowane w tym etapie.
W ostatnim etapie grota solna jest oddawana do użytku komercyjnego lub domowego. Co ważne, pracownicy najpierw odpowiednio instruują klienta o właściwym używaniu groty solnej oraz służą pomocą i radą w zakresie prowadzenia czy utrzymania groty solnej.
Grota solna i jej cena budowy uzależniona jest od indywidualnych preferencji użytkowników. Domowe SPA, aby wykazywało lecznicze właściwości, powinno zostać skonstruowane w niezwykle skrupulatny i dokładny sposób. W związku z tym nie określamy ścisłych ram cenowych – tworzymy rozwiązania szyte na miarę.
Więcej informacji znajdziesz na podstronie: Grota solna – cena
Budowa groty solnej to poważna inwestycja finansowa, która w założeniu powinna odpłacić się poprawą zdrowia. Na rynku obecnie dostępnych jest wielu producentów grot solnych, którzy oferują swe usługi zapewniając o jak najlepszej jakości. Ale jak wybrać najlepszego? Przede wszystkim należy kierować się opiniami innych klientów, którzy mieli okazję skorzystać z usług danego producenta. Oczywiście nie wszystkie są obiektywne, jednak jeśli spośród kilkunastu opinii przeważają te pozytywne jest to znak, że producent jest godny zaufania. Co więcej, ilość dobrze wykonanych realizacji ma również ogromne znaczenia. Daje to pewność doświadczenia i jakości usług. Warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji, jaką oferuje producent. 60 miesiące są optymalnym czasem gwarancji, który również przemawia na korzyść danego producenta.